Niye 'çılgın' ?

'Crazy/Çılgın' dediğimiz bu çalışma için insanın simetri hastalığının olmaması gerekiyor. Ayrıca, bu renkle, bu renk kesin uyuşmaz, yanyana iyi durmaz gibi peşin hükümlü olmamak gerekiyor.

Eğer bu tarz alışkanlıklarınız varsa 'Crazy/Çılgın ürünler size göre değildir.

Bu ürünler yeniliği ve değişikliği sevenler ve sadece benim için, bana özel yapılmıştır diyebilenler içindir.

'Çılgın Çalışma' ürünleri dikim aşamasından yeni ürünün yaratılma süreci sonuna kadar değişik kumaşlar, renkli iplikler, renkli boncuklar, taşlar, kristaller, düğmeler, madeni süsler, iğne oyaları, örme iplikleri, laseler, danteller, çeşitli tığ işleri, yapma minik çiçekler, dikişe uygun objeler, resim fotokopileri, inciler, ipek ve saten, dantel kurdeleler ile süslü sonsuz hayal gücünün kullanıldığı bir çalışmadır.

Ucuz bir çalışma değildir. Masraflıdır, elinizdeki malzeme ne kadar kaliteli olursa sonuç o kadar iyi olur.

Tamamem elde hazırlanan sonuçta başka ürün yaratma süreci zahmetlidir. Zaman ve emek yoğun bir çalışmadır.

       
       
       SAYFA BAŞINA DÖNYüzey tek renk veya yüzey çok renklı olarak iki türlü yapılabilir.


2.1.ALT YÜZEY TEK RENK

'Alev tarzı' bu çalışmada alt yüzey tek renk el nakışına uygun bir kumaş üzerine yapılır. Saten, keten, pamuklu, ipek, el dokuması kumaşlar idealdir.

Bu kumaşları seçerken kurdele nakışına uygun olmasına dikkat edilir. İpek kurdele takılı iğnenin girip çıkabilmesi için dokunun uygun olması gerekir.

Kumaş eğer ince ise -dantel gibi- arkasından ince tela ütü ile yapıştırılır.

Bu çılgın çalışmada yukarıda belirttiğim malzemeler çılğınca simetrik olmadan yerleştirilir.

Kuru temizleme yapılarak kullanılır.


2.2.ALT YÜZEY ÇOK RENKLİ

İpek kravatlar (desenleri çok özel ve dokuması uygun olduğu için) ipek kumaşlar, satenler, ketenler, pamuklular, el dokumaları, antik kumaş parçaları kullanılır.

Kıkyama (pachwork) daki gibi simetrik olmadan bir ana kumaş parçası seçilerek ona uygun bir başka kumaş parçası ilavesi ile çoğalan alt yüzey elde edilir.

Kumaşların arkası telalanırsa birleştirmede iyi sonuç elde edilir.Bir artı bir olarak ilave edilerek çoğalarak yaratılan yeni kumaş arkasından ütülenir ve yukarıda belirttiğim malzemelerle ara dikişler uygun birleştirmelerle kapatılır.

2.3.ÜST YÜZEY ÇALIŞMASI

Uygun birleştirmeler;
Yanyana dikilmiş iki kumaş parçasının birinin içindeki renk esas alınarak o renkte nakış ipliği ile gerekirse yan kumaşa da taşarak birleştirme dikişi kapatılacak şekilde nakış yapılır. Aralarına iki kumaşa da uygun renkte boncuklar, nakış düğümleri, ipek kurdele nakışı ilavesi ile zenginleştirilir.

Resimlerde büyüterek de görebileceğiniz gibi çok emek verilerek hazırlanır.

Ayrıca, orta yüzey de kumaşın deseninin zihnimizde yarattığı konuya uygun objeler kullanılarak düzenlenebilir.
Uygun olmayan birleştirmeler;

Yanyana genelde kullanılmayan örneğin kırmızı ile turuncu, mavi ile yeşil, lacivert ile kahverengi renklerin birleştirmesinde Osmanlı dokuma sanatındaki uygulamalar gibi altın ve gümüş parlak simli ipliklerin kullanılması iyi sonuç vermektedir.

Aslında yukarıda belirttiğim gibi aykırı ve alışılmadık tarz olan 'Çılgın Çalışmalar'da istenirse fosforlu kırmızı kumaş üzerine mor nakış veya düğmeler de yer alabilir.

Sevdiğiniz fotograflar, mecmualardan alınan fotokopiler tansfer alzemeleri kullanılarak Kumaşa geçirilir çılgın çalışmalarda kullanılabilir.

Bu yeni kumaşı tasarlayanın arzu, istek ve tarzını gösterir.


2.4.ÜRÜNÜN SONUÇLANDIRILMASI

Kumaş arkasından hafif buharlı ütü ile ütülenir arzu edilirse astarlanır. Ben yaptığım kolyelerde iki kat kumaş kullanmakta ve bazılarının arkasına tela kullanmaktayım. Ancak, nakış ve işlemeler sonrası arkasını astarlamıyorum. Ne kadar emek verildiğinin ve ne çok renk iplik kullanıldığının görülmesini arzu ediyorum.

Ayrıca, tamamen el işi olarak tamamlanan ürünlerimde yapıştırmanın hiçbir şekilde kullanılmadığını özellikle de belirtmek istiyorum.


2.5.ÜRÜNÜN KULLANILMASI

Çok emek verilen bu ürünler kuru temizleme yapılarak kullanılır.SAYFA BAŞINA DÖN

3.1.YAZMA


Son derece ince, kullanıldığı alttaki alanı da gösteren pamuklu bir dokumadır. Türkiye ye özel dokunmaktadır. Genelde kırsal kesimlerde tarlada çalışan kadınların saçlarının yüzlerine gelmesinin önlenmesi ve başın ve saçların güneşten zarar görmemesi ve terletmemesi nedeni ile koruyucu olarak kullanılır.

Ayrıca, yemek hazırlayan ev hanımının yemek yaparken saç tellerinin dökülmemesi ve saçların yemek pişirirken çıkan buhardan ve kokudan etkilenmemesi için kullanılır.

Evlenecek olan her kızın cehizinde mutlaka bulunan bir üründür.

Hafif kolay yıkanan ve çabuk kuruyan sağlıklı bir malzemedir.

Yazma, Türkiye'de pullar, taşlar ve OYA'lar ile çerçevelenerek de satıldığı gibi kenarları açık blok olarak da satılmaktadır.

Mayo- bikini üstüne pareo olarak kullanıldığında şık uçuşan bir koruyucudur.

3.2.OYALAR

Bir çiçeğin adıdır. İğne ve tığ kullanarak renkli iplikle yapılır.

Çok zahmetli ancak çok zarif ürünlerdir. Türk kadınları boş zamanlarında bu renkler dünyasına girerek çeşitli küçük çiçekler yaparlar. En başarılı çalışmalar çiçeklerin taç yapraklarının fabrikasyon gibi aynı aynı şekil ve boyutta yapılmasıdır. Sentetik ve pamuklu ipliklerle yapılabilir. Ancak, ipek iplikle yapılanlar en değerli çalışmalardır.

Bilindiği gibi bizler zarif ve güzel genç kızları da OYA GİBİ diyerek adlandırırız.

Türkiye'ye özel bu çalışma ürünlerini elinize aldığınızda canlı çiçeğe dokunuyormuşcasına bir mutluluk bir hoşluk hissedersiniz.

3.3.İPLİKLER

Nakış için pamuklu, ipekli floş iplikler kullanılmaktadır. Ayrıca birleştirmelerde nakışa uygun Örgü örmede kullanılan pamuklu veya ipekli ürünlerde kullanılabilir.

3.4.KURDELALAR

Sonsuz renkte ve degrade renklerde 2,4,7,9,11 mm kalınlığında ipek kurdeleler çılgın işlemeler için uygundur. İyi kalite ürün kullanldığında çok emek verilen bu çalışmalarda iyi sonuç alınır.

2 mm kalınlığındaki ipek kurdeleler ile küçük papatyalar, gül goncalar, yapraklar yapabilirsiniz ayrca Türkçe de tohum işi bu işin litaretüründe "Fransız düğümü" denilen işlemeler yapabilirsiniz.

Küçük objeler için ideal bir kalınlıktır.

4mm kalınlığındaki ipek kurdeleler çiçekler, yapraklarda 7mm ve 11 mm kalınlığındaki kurdeleleri ise daha büyük gösterişli çiçekler ve yapraklarda kullanabilirsiniz. Nakış için ipek ve pamuklu, organze kurdeleler ve özel iğneler kullanılır.

Organze ve saten kurdeleler kullanılmak istendiğinde, iğnenin kurdeleyi ve kullandığınız alt yüzeyi delip çıkabilmesine uygun bir dokuda olmasına dikkat edilmesi gerekir. Nakış için pamuklu, ipekli floş iplikler kullanılmaktadır. Ayrıca birleştirmelerde nakışa uygun örgü örmede kullanılan pamuklu veya ipekli ürünler de kullanılabilir.3.5.BONCUKLAR ve DÜĞMELER

Çeşitli renkteki minik yuvarlak boncuklar kurdele nakışında çiçeklerin tohumlarında kullanıldığı gibi çılgın çalışmalardaki iplik veya kurdele ile yapılan birleştirmelerde çok iyi bir görüntü vermektedir.(bkn.resimler)

Ayrca minik boncuklardan yapılan çiçeklerin, kurdeleden yapılan çiçekler arasında, bir parlaklık bir çeşitlilik katması kaçınılmazdır.

Aynı şekilde düğmeler ve düğme gibi dikilebilen objeler çalışmaları zenginleştirmede kullanlmaktadır. Zamanla giysileri birleştiren düğmelere değişik gözle bakmaya ve ben bunu nasıl kullanırım diye düşünmeye başlıyorsunuz. Yaptığınız ürüne boyut ve renk katıyor, dostlarınızın düğme kutularını karıştırmaya başlıyorsunuz. Eskiyen elbiselerinizdeki düğmeleri özenle çıkarıyor ve saklıyorsunuz.

Aile büyüklerinizin cehizlerinden antika düğmeler elinize geçmişse deymeyin keyfinize. O değişik olaylara tanık olmuş olan giysinin bir parçası olan düğme sizin yarattığınız yeni ürünün bir parçası olup başka ortamda yaşamaya başlıyor. Değer'e değer katıyor.

3.6.DİĞER

Tasarımın gerektirdiği her türlü malzeme yaratıcılıkla birleştirilerek kullanılabilir. Düğmeler, çeşitli halkalı veya delikli metaller, cam ve taş minik aksesuarlar, çeşitli danteller, tığ ve mekik oyaları, küçük yapma çicekler, kumaşa fotokopisi çekilmiş sevdiğiniz resimler, minik oyuncaklar hatta gazoz kapakları bile kullanılabilir.
       
       
SAYFA BAŞINA DÖN4.1.KOLYELER


Tamamen el işçiliğidir. Saten, pamuklu kumaşla yapılanlar yanında yazmadan yapılan ürünler de hazırlanmıştır.

İğne ve mekik oyaları, boncuklar, pullar, düğmeler, bazen değerli taşlar, inciler, metal aksesuarlar kullanılmıştır. Nakış ipliği olarak DMC ipek kurdele nakışında ise Mokuba ve YLI marka ipekler kullanılmıştır

Ön ve arka yüzey olarak kumaş kullanılmış, bazı ürünler telalanmıştır.

Ancak kullanılan iplik ve malzemeler gözüksün ne kadar çok emek verildiği anlaşılsın diye arka yüzeyleri tekrar kumaşla kapatılmamıştır.

Bir ürünün aynısı Alev Toker tarafından da yapılamaz.


ürünleri görmek için tıklayınız »
4.2.BİLEZİKLER

Taşlar ve incilerle yapılanlar oyalar ve madeni aksesuarlar ile hazırlanmıştır.

Yazmadan yapılanlar da taşlar, pullar, oyalar kullanılmıştır.

Tığ ile tel örme ürünlerde, kurdelalar, laseler, biyeler, taşlar, oyalar kullanılmıştır.

Aynı ürünler bulunursa Alev Toker tarafından benzeri yapılabilinir.


ürünleri görmek için tıklayınız »
4.3.KÜPELER

Oya, yazma, dantel, pamuklu kumaş, tafta kumaş ve hazır takı malzemeleri kullanılmıştır. Küpelerdeki minik yastıklarda ve oya'lı küpelerde el dikişi kullanılmıştır.

Benzeri Alev Toker tarafından yapılabilir.


ürünleri görmek için tıklayınız »
4.4.ÇANTA

Alt yüzey renkli, üstü el nakışı yapılarak hazırlanmış, çantaların iç kısmı astarlanmıştır.

Aynısı tarafımdan dahi yapılamaz.


ürünleri görmek için tıklayınız »
SAYFA BAŞINA DÖN